Afera z tkaniną w Assassin’s Creed Valhalla

Afera z tkaniną w Assassin’s Creed Valhalla

W momencie, gdy piszę te słowa, społeczność zgromadzona wokół najnowszej części asasyńskiego cyklu ma wszelkie powody do zadowolenia. W tym tygodniu pojawił się spory update. Nowe questy, najazdy rzeczne, a także… rozwiązania kilku bugów.

Między innymi jednego błędu, który nie psuł rozgrywki, ale jednak mocno mnie irytował. Niedawno zniknęły bowiem trzy dodatkowe umiejętności na drzewku, które odblokowywały się po osiągnięciu mocy na poziomie 400.

W niczym teoretycznie to nie przeszkadzało, odblokowane skille nadal obowiązywały, nawet jeśli na drzewku umiejętności pozostawały niewidoczne… Ale jednak szlag mnie trafiał, kiedy spoglądałem na prawą część ekranu, gdzie na każdym etapie gry towarzyszyła mi informacja o trzech nierozdanych punktach umiejętności.

Update sprawę tę załatwił, dodano również parę nowych skilli. Dobrze wiedzieć, że gra nie tylko jest wciąż rozwijana, ale i na bieżąco łatana.

To w ogóle nie tak, że dopiero teraz deweloperzy wzięli się za bugi. Niektóre błędy były naprawiane już we wcześniejszych łatkach.

Większość to drobiazgi nie zasługujące na wzmiankę… Ale była też jedna sprawa, która rozpaliła sporą część graczy.

Poszło o tkaniny.

Do czego służy tkanina w AC Valhalla?

Ten niebywale rzadki surowiec jest podstawą do rozwoju pojemności kołczanu i worka na prowiant.

To od niego zatem zależy, ile strzał możemy naraz przenosić, a także ile razy można uzdrowić postać w trakcie jednej walki.

Do niektórych bossów bez przynajmniej czterech worków z prowiantem nawet nie podchodź

Tkaninę znajduje się w małych skrzyniach rozsianych po świecie gry. Po przybyciu Wikingów do Anglii, przez długi czas w ogóle nigdzie nie mogłem jej znaleźć.

Szukałem na ten temat informacji w sieci i wychodzi na to, że początkowo była dostępna jedynie na terenie hrabstw opatrzonych wyższym poziomem trudności (od 160 w górę, o ile dobrze pamiętam).

Można więc było zaryzykować trudne potyczki i wybrać się na przykład do Lincolnshire, Wessexu czy Eurvicscire, aby tam znaleźć odpowiednią liczbę tkanin i rozwinąć kołczany oraz prowiant.

Jak na razie wszystko brzmi legit, więc w czym problem?

Albo rybki, albo akwarium

Ano w tym, że tkanina była materiałem na tyle rzadkim, iż po osiągnięciu liczby potrzebnej do wymaksowania kołczanu i worka na prowiant… przestawała się pojawiać w świecie gry.

Tymczasem, jednym z rodzajów tajemnic, na jakie gracz trafia podczas rozgrywki, są wysokie kamienne ołtarze. Na nich, w zamian za żądaną przez grę ofiarę można zyskać punkt umiejętności (i możliwość odhaczenia kolejnej pozycji na liście rzeczy do zrobienia w danym hrabstwie).

Niekiedy chodziło o zajęcze łapki, ilość ryb konkretnego gatunku (ich poszukiwania były drogą przez mękę, a kupić się ich nigdzie nie da), trochę rudy żelaza… Zawsze ileś czegoś.

W Eurvicscire, na ten przykład, należy złożyć w ofierze pięć sztuk tkaniny.

Oto i ołtarz, przez który powstało całe zamieszanie

Co oznaczało, że jeśli wcześniej gracz użył jej do rozwoju ekwipunku, był w czarnej… Tajemnicy nie dało się ukończyć. Żegnaj, platyno.

Gracze stanęli zatem przed niewygodnym wyborem: albo usprawniają rzeczy Eivor/Eivora, albo zaliczają grę na 100%.

Czy Ubisoft naprawił problem z tkaniną?

Oczywiście, cała sprawa została adekwatnie przyjęta przez społeczność, która na różnych forach nie oszczędzała twórców Valhalli.

Tym bardziej, że Ubi przez długi czas zachowywał milczenie. W końcu jednak wzięto się za ten dość spory problem.

Spory, bo choć może się to wydawać mało znaczącą pierdołą, takie rażące niedopatrzenia nie powinny mieć miejsca i ktoś ewidentnie zawalił sprawę.

Pierwsze rozwiązanie przyszło z początkiem 2021 roku. Jakoś na przełomie stycznia i lutego wyczytałem na jednej ze stron, że po rozbudowie Kruczej Przystani do poziomu szóstego (najwyższego), gracz zyskuje możliwość nabycia tkaniny u kupca w osadzie.

Oczywiście, w momencie ogłoszenia, kiedy wiadomość zaczęła się rozchodzić po sieci, wciąż pod postami o rozwiązaniu problemu można było natrafić na narzekania graczy, u których to nie działało. (Może nie zainstalowali aktualizacji? Mniejsza.)

Zawsze warto mieć pod ręką kilka strzał, ponieważ przydają się nie tylko do walki, ale również do zestrzelenia drobnego celu. I nie, nie mam na myśli tych gołębi

Niestety, na ten moment nie mogę zweryfikować tego osobiście, ponieważ… Wciąż gram i aktualnie jestem z osadą na poziomie piątym.

Ale, niezależnie od tego, mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie:

Tak, naprawił

Podczas przemierzania Sciropescire, gdzie trafiłem podążając za fabułą, tkanina zaczęła się pojawiać w praktycznie co drugiej małej skrzyni.

Zdarzyło się to niedługo po ogłoszeniu możliwości kupowania jej u Yanli po rozbudowaniu Kruczej Przystani do najwyższego poziomu. Można założyć, że do podobnej sytuacji jak opisana powyżej dochodzi i w innych hrabstwach o wyższym poziomie trudności.

Tkaninę znajdziesz w małych skrzyniach. Czyli takich, jak ta widoczna na tym zdjęciu

Ma się rozumieć, że kredyt zaufania z mojej strony był raczej niski. Tak więc ulepszając worek z prowiantem (kołczan mógł poczekać, przy maksymalnej liczbie osiemnastu strzał nie czułem żadnego dyskomfortu podczas szturmowania umocnień wroga, gdy tymczasem prowiant jest kluczowy w trakcie walk z najcięższymi bossami), zawsze pilnowałem, by mieć odłożone na boku te pięć tkanin na ołtarz w Eurvicscire.

Koniec końców, okazało się, że po znalezieniu tylu tkanin, by rozwinąć co trzeba i mieć jednocześnie tę piątkę w zapasie… Surowiec ten przestał się pojawiać.

Wychodzi na to, że obecnie spawnuje się on w skrzyniach do momentu, gdy gracz ma wszystko wymaksowane plus może zaliczyć ołtarz na północy.

Czyli buga można uznać za wyeliminowanego. Brawa dla Ubisoftu za trzymanie ręki na pulsie. Choć w sumie tak wstydliwa wpadka w ogóle nie powinna była się wydarzyć i niech posłuży jako przestroga przy pracach nad kolejną częścią…

…i nad płatnymi DLC. Podobno dodatek Gniew Druidów ma mieć premierę już w marcu. Niniejszym oficjalnie ostrzę sobie na niego zęby.

1 comment(s)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *