O mnie

Adrian Liput

Jestem człowiekiem pióra – odkąd sięgam pamięcią, zawsze interesowałem się pisaniem, a pierwszy pełnoprawny tekst (krótkie opowiadanie science fiction) napisałem już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Od tego czasu stworzyłem liczne recenzje, wywiady, opowiadania, powieści, artykuły prasowe, reportaże, teksty blogowe w języku polskim i angielskim.

Wyzwaniem przynoszącym mi sporą satysfakcję okazało się połączenie sprawnego pióra z dziedziną marketingu i pisanie na potrzeby biznesu

Nigdy jednak nie zarzuciłem pisania dla przyjemności. Nic nie sprawia mi większej frajdy, niż wymyślanie fabuł, charakterystyk postaci, tworzenie nowych miejsc i światów. Jeśli nie z myślą o publikacji, to choćby w ramach ćwiczenia stylistycznego.

Choć nie mam oporów przed tworzeniem opisów i tekstów blogowych przedstawiających produkt lub usługę, z wielką ochotą powitam wplatanie do swojej pracy elementów storytellingu.

Do której więc szufladki pasuję? Równie dobrze można mnie opisać jako SEO Marketing Copywritera, jak i Content Writera, pisarza z dziennikarskim zacięciem, albo może zwyczajnie: człowieka świadczącego wszechstronny wachlarz usług powiązanych z pisaniem.

Po prostu daj mi znać, czym się zajmujesz i jakiego rodzaju tekstu potrzebujesz. W dziewięciu przypadkach na dziesięć będę w stanie dostarczyć Ci rozwiązanie, które w pełni zaspokoi Twoje potrzeby.

I tak, piszę też o “nudnych” branżach. Zdarzało mi się tworzyć wpisy o systemach alarmowych, bramach przemysłowych, maszynach do produkcji lodów włoskich. I pracowało mi się nad tym bardzo przyjemnie.

 

codzienna praca nad stylem

Jak już wspomniałem, nadal piszę dla przyjemności, co ma pozytywny wpływ również na tworzone przeze mnie “profesjonalne” formy. Czytanie i pisanie krótkich opowiadań (nawet jeśli nie są do końca poważne i nie zawsze publikowane) ma pozytywny wpływ na moją pracę.

Regularnie szlifuję swój warsztat, wzbogacam słownictwo i próbuję nowych form ekspresji – jak przystało na przedstawiciela branży kreatywnej.

Ma to też przełożenie na znajomość takich obszarów, jak social media i content marketing.

DO MŁODYCH
I DO “STARYCH”

Na sprawne posługiwanie się językiem wpływ ma stałe zapewnianie sobie czegoś do czytania. Książki, czasopisma, serwisy internetowe o różnorodnej tematyce sprawiają, że potrafię wyjść poza ramy własnego stylu i skutecznie zwracać się zarówno do eksperta z danej branży, dojrzałego laika potencjalnie zainteresowanego ofertą znalezioną w Internecie, jak i do młodego człowieka biegle poruszającego się w mediach społecznościowych.

Jak pracuję

Kiedy tylko mogę, czyli innymi słowy, kiedy nie muszę oddać gotowych tekstów tego samego dnia, w którym przyjąłem zlecenie, rozbijam ich pisanie i projektowanie na dwa dni.

Dwa dni pracy nad tekstami
Dzień I

Dzień pierwszy to research i pisanie pierwszych wersji, które będą szkieletami gotowych tekstów. 

Do tego dochodzi również planowanie rozmieszczenia w nich materiałów wizualnych: zdjęć, grafik, filmów, linków z mediów społecznościowych.

Dzień II

Drugiego dnia zajmuję się korektą i projektowaniem tekstów. Korekta polega głównie na wycinaniu zbędnych fragmentów, które mogłyby nużyć czytelnika. Projektowanie to dopasowywanie poszczególnych akapitów i multimediów w taki sposób, aby całość była jak najbardziej przystępna w lekturze.

DBAŁOŚĆ O SEO

Kreatywna praca podczas pisania tekstów to wykraczanie poza utarte schematy. Niemniej, jeśli chodzi o SEO, staram się trzymać ustalonych praktyk.

I nie chodzi mi jedynie o radosne nasycanie tekstów słowami kluczowymi.

Kiedy przychodzi do SEO, używam sprawdzonego zestawu narzędzi do ustalenia odpowiednich fraz kluczowych, celując zwłaszcza w tzw. frazy longtail.

Naturalne wplatanie kluczowych słów w tekst, wewnętrzne i zewnętrzne linkowanie, dodawanie atrybutów alt, projektowanie tekstu tak, by jak najdłużej podtrzymać zainteresowanie użytkownika i zatrzymać go na stronie… To moje sposoby na dobre pozycjonowanie tekstów. Choć nie wszystkie, ale to nie miejsce, by je wymieniać w komplecie.

Biorąc pod uwagę, jak często zmieniają się algorytmy wyszukiwarek, regularnie uzupełniam wiedzę branżową. Wszystko po to, by Twój tekst wylądował jak najwyżej na liście wyników wyszukiwania.

Specjalizacja

Tematy, w których czuję się najmocniej, to:

  • branża gier wideo
  • IT & Startup
  • branża wydawnicza
  • marketing i PR
  • branża modowa (streetwear)
  • branża sportowa

Moją podstawową specjalizacją są jednak teksty blogowe oraz opisy na stronę www pisane na potrzeby biznesu, niezależnie od branży. Nie zdarzyła mi się jeszcze sytuacja, by po otrzymaniu od zleceniodawcy podstawowych informacji i wykonaniu własnego researchu, nie udało mi się wykonać swojej pracy zgodnie z oczekiwaniami.

Forma współpracy

Preferuję stałą kooperację w ramach umowy o pracę. Dla pojedynczych zleceń w grę wchodzi umowa o dzieło lub umowa zlecenie.

Potrzebujesz sprawnie napisanego tekstu lub opisów? Zobacz nad czym już pracowałem lub napisz maila i dowiedz się, co mogę dla Ciebie zrobić!