redaktor

Sopocka Grupa Innowacyjnego Rozwoju

Sopocka Grupa Innowacyjnego Rozwoju – redaktor

Sopocka Grupa Innowacyjnego Rozwoju to agencja specjalizująca się „w realizacji systemowych projektów szkoleniowo-doradczych w obszarze zarządzania i sprzedaży” (cytat ze strony firmy). SGIR kładzie intensywny nacisk na content marketing, tworząc liczne poradniki z zakresu biznesu i zarządzania. Moja rola? Praca nad gotowym tekstem, sprowadzająca się do nanoszenia poprawek z dbałością o nienaganną polszczyznę.

wyzwania
dodatkowe informacje

Niełatwo jest wyjść z butów copywritera i podjąć się pracy redakcyjnej… Ok, wróć. Tak naprawdę nie okazało się to żadną trudnością, ponieważ lubię „dłubać” przy tekstach i poprawiać je raz za razem. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że w tym przypadku miałem ułatwione zadanie – o wiele łatwiej pracuje mi się redagując tekst napisany przez kogoś innego.

Niemniej, podczas pisania człowiek rzadko kiedy zwraca uwagę na to, by jego teksty cechowała jakość języka, nad którą sam profesor Miodek mógłby pochylić się z namaszczeniem i pokiwać z uznaniem głową. Na co dzień o wiele bardziej zależy mi na tym, by moje copy spełniało swoje zadanie i dokładało cegiełkę do dokonania konwersji przez klienta, aniżeli było w stu procentach poprawne językowo. Tym razem nie obyło się bez odświeżenia kilku zapomnianych reguł gramatycznych. Człowiek uczy się przez całe życie, ważne jednak, by nie uczyć się od zera. Mając solidną podbudowę wynikającą z lat praktyki w pisaniu, płynnie wcieliłem się w rolę redaktora.

Wydawałoby się, że konieczność powstrzymania się od znaczącej ingerencji w tekst mogłaby stanowić pewien problem… Ale tak nie było. Już po pierwszym zleceniu otrzymałem pozytywny feedback opierający się o stwierdzenie, że właśnie o to zleceniodawcy chodziło: aby otrzymać serię drobnych poprawek, zamiast próby rozwijania jego myśli lub wycinania całych zdań czy akapitów, które uznałbym za zbędne. Mogę nie bez pewnej dumy przyznać, że po moich poprawkach tekst nadal zachowuje charakterystyczny, nacechowany profesjonalizmem styl Autora.

Na plus wypada kontakt z firmą: również profesjonalny, acz zdecydowanie daleki od niepotrzebnej i nadmuchanej sztywności.

Podsumowanie
Szczegóły

Bardzo sympatyczne zlecenie o charakterze ciągłym. Z przyjemnością powitałem odświeżającą odmianę od pisania. Aby nie zostać źle zrozumianym: to nie tak, że wolę jednoznacznie edytować tekst innego autora, niż tworzyć własny. Jednak przy sporym obłożeniu w pisaniu, od czasu do czasu dobrze jest zrobić „skok w bok” i poświęcić się pracy zużywającej mniej kreatywnego paliwa, zamiast tego opierającej się na aptekarskiej dokładności. Z tym większą chęcią i zapasem sił wracałem po każdym zleceniu od SGIR do pisania własnych tekstów.

Branża
biznes, zarządzanie

Klient
Sopocka Grupa Innowacyjnego Rozwoju

Rola
redaktor

Data
wrzesień 2020 – obecnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *