Żeglowanie bez uprawnień? Kiedy należy pomyśleć o zrobieniu patentu

Żeglowanie bez uprawnień? Kiedy należy pomyśleć o zrobieniu patentu

Właśnie rozpocząłeś swoją przygodę z jachtingiem. Obserwowałeś załogę przy pracy, sam przyłożyłeś się do tego, żeby jacht nie tylko utrzymywał się na wodzie, ale też płynął sprawnie w pożądanym kierunku. Czujesz przypływ satysfakcji i chcesz postawić krok dalej… Gdy nagle dowiadujesz się, że potrzebujesz do tego specjalnych uprawnień, czyli patentu żeglarza jachtowego.

Ale czy rzeczywiście?

Czy można żeglować bez patentu?

Dobra wiadomość jest taka, że można.

Jest jednak kilka “ale”.

Warunki – określone w polskim prawie – są następujące:

  • długość kadłuba Twojego jachtu żaglowego nie może przekraczać 7,5 metrów;
  • w przypadku, gdy sterujesz jachtem motorowym, moc jego silnika nie może przekroczyć wartości 75 kW;
  • dopuszczalna długość kadłuba łodzi z napędem motorowym to maksymalnie 13 metrów;
  • łódź motorowa musi mieć konstrukcyjnie ograniczoną prędkość do maksymalnie 15 km/h.

Wiek? Doświadczenie? Teoretycznie nie grają roli, ale i tak nikt przy zdrowych zmysłach nie wypożyczy jachtu pierwszej lepszej osobie bez obycia na wodzie. A to znaczy, że musisz mieć jakieś doświadczenie i potrafić je udowodnić przy wypożyczaniu.

Kiedy tak naprawdę potrzebujesz patentu?

W praktyce wygląda to tak, że myśl o patencie pojawia się, gdy żegluga jachtem w roli mniej lub bardziej biernego obserwatora przestaje Ci wystarczać; kiedy chciałbyś wskoczyć na wyższy poziom i samemu wcielić się w rolę żeglarza.

Gdy zatem jachting przestaje być dla Ciebie jedynie metodą na wypoczynek i spędzanie wolnego weekendu, stanie się Twoim hobby, a z czasem pasją… Wtedy powinieneś poważnie rozważyć zapisanie się na kurs żeglarski i podejście do zdobycia patentu.

Jak zdobyć patent? Jakie są wymogi?

Aby zdobyć patent żeglarza jachtowego, musisz mieć przede wszystkim skończone 14 lat. Wówczas możesz podejść do egzaminu, podczas którego sprawdzane będą Twoje umiejętności żeglarskie. Istotnym czynnikiem decydującym o przyznaniu Ci uprawnień będzie również Twoja wiedza teoretyczna.

Odbycie kursu nie jest wymagane. Ale wiadomo, pomaga.

Najlepsze przygotowanie pod zdobycie uprawnień żeglarskich da Ci jednak praktyka. Popływaj trochę z kimś naprawdę doświadczonym, wykonuj podstawowe, proste zadania w trakcie żeglugi i stopniowo przechodź do tych bardziej odpowiedzialnych. Sam zobaczysz, że dzięki pasji i zaangażowaniu bardzo szybko nadrobisz wszelkie braki w wiedzy o żeglowaniu jachtem.

Powalczyć o uprawnienia czy odpuścić?

Jak już się rzekło, jachtem można pływać i bez patentu, pod pewnymi obostrzeniami. Niemniej, na wodzie też obowiązują uregulowane zasady dotyczące ruchu i należy się na nich znać.

Trzeba też mieć na uwadze, że każda osoba wypożyczająca jacht i obejmująca na nim stery, jest odpowiedzialna za przebywającą na pokładzie załogę.

Wniosek? Jeśli żeglarstwo to Twoja pasja numer jeden, żaden argument nie stoi na przeszkodzie, byś sięgnął po swój patent. 

Jeżeli jednak traktujesz je tylko jako formę rekreacji i nie czujesz potrzeby pływania dużymi jachtami, spokojnie obędziesz się bez “papieru”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *